20.1.12

bir başlıkla anlatılamayacak olan yazı

Basit bir tema gibi görünen fakat her bir insana farklı duygu tattıran arkadaşlık üzerine düşüncelerimi paylaşmanın zamanı gelmiş de geçiyor gibime geliyor.

...

Ya(kı)nında bulundurulan arkadaş sayısı kadar bölünür insanın yaşamı. Hayatta yer bulmak kolay bir şey değildir, her zaman ayakta kalabilmek de öyle. Basit bir olayla bile kendi hayatından umarsızca çıkarttığın düşüncelerin dertliliğini senden habersiz üstlenendir akadaş. Senin artık üzerinde düşünmek istemediğin o parçaya senden sonra sahip çıkandır. Geceleri karşılıklı oturup sabaha kadar konuşmak istediğin insandır. Konuşmak da önemli değildir bazı zamanlar, bir odanın en karanlık köşesine diz çökmüşken sen, o arkadaş denen varlığın o odanın diğer ucuna diz çökmüşlüğünü görmek sana mutluluk verenler arasındadır.
Ha bir de, yanıbaşında duran birinin omzuna istediğin zaman içinden gelerek o kafanı yaslayamıyorsan, yalnızca birliktelikten ibarettir ilişkiniz. Bir arkadaşın omuzu çok farklıdır, çok önemlidir. En zor anlarda o kafa o omuza yaslanır ve hemen ardından kendi başına doğru bir el uzanır. Başını okşayan dostunun o eli, o an tüm içinden geçenlerini anladığını kanıtlar niteliktedir.
Bir arkadaşın bakışı yeterlidir mesela, "Kimse kimseyi anlayamaz." tezini çürütebilmek için. Yol bulma konusunda da ustadırlar. Gözler kapatılır, olanca karanlıkta bile el ele bulunur en temiz yol. En büyük arkadaşlıklar, böylelikle de, imkansızlığı yalanlar.
En güzel yanı mı?
Arkadaşlık, insanın kendi uğraşları sonucu kendi başına sıfırdan yapılandırdığı bir ailedir. Bu yüzden kimi zamanlarda aileden daha da önemlidir. Kelimeden ibaret değildir, kelimeye yüklenen anlamdaki incelik hissidir. Dünyada insana dayatılmayan tek şeydir belki de. Alın teriyle kazanılır, hiç bir zaman kaybolmaması dilenir.

Aramızdaki birlikteliğin hiç bir zaman kaybolmaması dileğiyle.
Ben de varım, siz yanımda var olduğunuz sürece.

1 yorum:

  1. çok saçma...çıkar diyelim şu işe daha doğru olur

    YanıtlaSil