27.2.12

dünyanın tüm yükü bedelinde bir hoşçakal

"Vedaları sevmem ben hiç." diye gereksiz yere ağızda sakız olmuş basit bir cümleyle başlamak istemezdim bu yazıma. Kimse sevmez çünkü, biliyorum. Vedaları geçtim de, en çok insanın içini acıtan, mantık tarafından gerekli görünen ama bir türlü gerçekleştirilemeyen vedalardır. Bir olay vardır ortada. Biliyorsun, fakındasın. Yapman gerekenlerin her biri de bir bir aklında. Neden yapılmıyor, çünkü işine gelmiyor insanın. İstenmiyor, farklı şekilde algılanmak isteniyor durum çünkü. Veda etmeme niyetine girilen bin bir şekilller, bir şekilde aradaki o bağı devam ettirme çabaları için sarfedilen zaman, duygu, gizli gözyaşları, "İyiyim ben." cümlesinin altında yatan kalbinin en derinine atılan karmaşık duygular. Bir bağ uğruna sarfedilen senlik.
Benlik.

Bir bağ uğruna sarfettiğim tüm benliğim. Veda etmeme adına, ısrarla bir şeyleri var olduğu gibi devam ettirme adına kendimi harab etmeler. Ama zaman. Değişim bir de tabiki. Zamanla mutlaka bir şeyler değişiyor, insana farkettirmeden. Ve tek taraflılık. Tek taraflı ilerleyemiyor bazı durumlar ne yazık ki. Haliyle yarm kalıyor.

Çok şey yarım kaldı aramızda, çok şey değişti. O bağ da harab oldu benliğimle birlikte. Farkedebilmem de zaman aldı ne yazık ki. Benden daha da önemli olmayan tek bir şeyin bile olmadığını farkedebilmem çok zaman aldı. Senin önemsizliğini, yanımda sadece varolmak için durduğunu benimsemem zaman aldı. Anlattıklarımı aslında hiç önemsemediğini, aklında sürekli başka bir şeylerin olduğunu kabullenmem zor oldu evet; ama bak, oldu.
Bitti.

Zorunluluk.
Mantığın daha da ağır bastığı anlar. Benliğin herşeyin üstünde olduğunu fark ettiğim anlar.
Ve mantık yendi duyguları bu gece.
Olacağı varmış. İğrenç anılarla doldu içim bu gece.

"Bilgeliğin başladığının ilk belirtisi, ölme isteğidir." demiş Kafka.
Ramak kaldı.

"Her zaman yanındayım." dediğin cümlelerle var ediyorum seni yalnızca bu duygu karmaşasında.
İyi ki yoksun bu gece yanımda ama.
İyi ki yoksun, hiç bir zaman.

Ama hala;

Çünkü yerin büyük bende.
sen istediğin sürce varsın içimde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder