14.6.12

utanç verici üniversite öğrenci vakaları

Şimdi. Nereden başlamalı bilmiyorum ama şunu belirtmeliyim sanırım önce; insanları eleştirmek insan doğasının bir parçası ve her zaman da olacak gibime geliyor. Özellikle, sevmediğimiz ya da hoşlanmadığımız insanların sergiledikleri tavırlar ve davranışları eleştirmek daha da bir doğal olay gibi görünüyor. Herkesle nasıl anlaşamıyorsak, herkesi sevmek zorunda da değiliz. Bu yüzden bu tarz insanlara tahammül etmek gerçekten de zor bir hal oluyor. Özellikle, sürekli görmek zorunda ve muhattap olmak zorunda kaldığın bir insansa bu, durumlar daha da zorlaşıyor.
Şöyle bir iddialı sözle girmek istiyorum yazıma; ya, gerçekten, nasıl oluyor da bu kadar gerizekalı gibi görünmeyi başarıyorsunuz? Herkes herşeyi tabiki de bilmeyebilir; fakat bazı şeyler çok fazla göz önündedir ve bilmemek ayıp olur resmen. Örneğin, bir üniversite öğrencisinin "Bilmem kim hocasının mail adresi ne yaaağğ" diye ortalıkla dolaşması. Ben bu soruyu utancımdan soramam mesela. Ya koskoca İNTERNET diye bir şey var. Ne bileyim, okulların web siteleri var. BORU MU LAN? Adamlar uğraşmış web sitesi yapmış, herkes herşeye daha kolay ulaşabilsin diye. Etrafına kendini şu gerizekalı gibi görünüme sokmadan önce bir araştırma yapsan biraz, ne bileyim google'ı açıp bulmaya çalışsan. Bu konudan da ne kadar hazırcı ve rahat insanoğlu olduğumuza bile girilebilir geniş bir çerçeveye yayıyalarak ama oraya girersem, çıkamam. Nasıl üşengeç, nasıl "armut piş, ağzıma düş" tavrıdır bu yahu? Anlam vermek oldukça zor.
Bir de bunun oraya buraya notlarını yazıp da herkese sergileme çabasında olan bireyler de var tabi. Canlarım, gerçekten notlarınızı ortalıkta sergileyerek zekanızı kanıtlamış olmuyorsunuz kimseye.

Herkesi sevip de herkesle iyi anlaşma gibi bir zorunluluğum yok. Allahtan da semi-özgür bir ülkede yaşamakta olduğum için bu şekilde düşüncelerimi dile getirebilme sanşım oluyor eleştiri almadan. Yoksa sizlere nasıl tahammül edebilirdim?

Beyin diye bir şey var, çok yararlıymış. Çalışıyormuş falan, bu sene de çok tutacakmış. Böyle kullanılıyormuş falan. Bi deneyin bakam ne olacak.
Üstelik bedavaymış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder