29.12.12

erişilemeyene

"Bir kadınla üç şey yapabilirsin: Ya onu seversin, 
ya onun için acı çekersin, 
ya da onu yazarsın."

Sevilen kadın, erişilemeyendir nihayetinde; birine vurgunsan, onsuz da yaşamanın yolunu bulacaksın.

Defterler ve kitaplar; sırf içlerinde o birisi bulunuyor diye, kaç gece yanı başında bulunacaklar sen bir türlü bulamadığın uykuya dalarken. Erişilemeyene ancak kelimelerle dokunabileceğin bir dünya yaratacaksın kendine. Sen yok oldukça, güzelleşen bir dünya. Günler birikirken verilen nefeslerde, aldığın her nefese dönüşecek erişilemeyen. Yok olurken zamanla sen, var oluşunu tamamlayacak o arkandan. Bilmeden, farkında olmadan; o alıp verirken nefesini bir yerlerde, beraberinde seni de alıp geri vermediğini hissetmeden. Varlığıyla senin düşlerini, yavaşça seni yok ettiğini bilmeden.

Özlem giysileriyle süslenecek zamanla her kelimen. Hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan hayaller meşgul edecek aklını. Birlikte bir şey paylaşmadığın insanla nasıl o kadar hayalleri paylaşabileceğini düşünmeden. Yeni hayatlar kuracaksın, üşenmeden. Sen uzaklaştıkça, taze taze kelimeler bırakılacak sana erişilemeyenden. Kurtulamayacaksın. 

Bir defter, bir kalem elinde; el uzatacaksın yine erişilemeyene. 
Sonrası, sonrası da her son gibi işte. Oturacaksın, düşlerini anlatabilmeyi umduğun günü bekleyeceksin öylece. Ve yazacaksın. Yazmazsan, tek yol intihar olacaktır sende. Bir insanın yazıları, hissedelenlere ne kadar uzanabileceğini bilmeden yazacaksın. Gün gelecek, yorulacaksın. O zaman hatırlayacaksın;
"Bazıları her gün intihar eder."
Kalkıp bir çay koyacak, her şeyin bir şekilde yine o her şeye rağmen devam ettiğini sana hatırlatmasını umarak. Düşlerini yavaş yavaş yudumlayarak, yaşayacaksın.

Olur da bir gün, erişilemeyenin kalkıp "Çay koy, geliyorum." demesini umarak. Ya da elinde bir bardakla yanına sokularak. Ardından, "Birlikte içeriz diye düşünmüştüm" cümlesini onun sesinden duymayı hayal ederek. Yaşayacaksın.
Böylesine küçük şeyler seni ayakta tutacak ve sen yazmadıkça, her gün, çayını yudumlarken biraz daha intihar edeceksin.
Bilerek, isteyerek.
Onun için birisi ölecekse, en güzelini sen gerçekleştireceksin çünkü. 
İnanarak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder